Paní Anna Kunstová, Mimoňačka? Ano, či ne...?
Děda Jeřábek měl čtyři děti. Maminka paní Kunstové Hedvika se narodila v Mimoni v r. 1897 ve Sluneční ulici. V tomto domě bývala dokonce česká Mateřská školka - Ústředí Matice školské.
Děda Wenzel Jeřábek zemřel již v roce 1914, ale rodina dále žila v Mimoni až do r. 1938, kdy byli nuceni se jako česká rodina odstěhovat a paní Anna se již narodila v roce 1939 v Praze, jako Anna Štočková. Její sestra Helena ročník 1926 i její bratři Bernard a Viktor se narodili v Mimoni a dnes žijí v Rakousku a jsou potěšeni každou novou zprávou z Mimoně.Po více jak dvouhodinovém povídání a vyprávění a prohlížení alb se starými pohlednicemi a rodinnými fotografiemi, zhotovenými převážně u fotografa
Rudolfa Ullricha,
Niemes-Scheibengasse
(dnes Okrouhlická ulice) mi paní Anna darovala vyšívanou košili jejího tatínka, kterou vyšívala teta Heda Habel a otec v ní chodil ve 30. letech zpívat do místního pěveckého spolku. Dlouhá léta ji opatrovala a já získala krásný artefakt do případné další výstavy o pokladech nejenom z půdy. Výměnou dostala paní Anna Uličník Mimoně, který ji velice potěšil.
Paní Kunstová moc ráda vzpomíná na Mimoň, protože je to především místo působení jejich předků a koneckonců i místo posledního odpočinku na mimoňském hřbitově. Ráda se sem vrací, miluje pohled na Ralsko, procházky po okolí. Jezdí do Hradčan, na dovolenou do Hamru na Jezeře.
Manžel paní Kustové, má k tomuto okolí také velmi blízko, protože byl v Kuřívodech na vojně.
U manželů Kustových bylo velice milo, příjemno… a byla jsem ráda, že jsem mohla ukázat paní Anně svoji sbírku pohlednic. Bylo vidět, jakou měla radost, vrátila se tak ve vzpomínkách do doby, kdy bydleli s rodiči v Mimoni.
Mimoňačka??? Ano či ne??
Lenka Špačková, Slaviboj Baránek
- Spolek historie Mimoňska -